Święty Mikołaj
Pin It

Prędzej czy później każdy rodzic staje przed dylematem: kiedy powiedzieć dziecku, że Święty Mikołaj nie istnieje? A może lepiej nie uświadamiać malucha i poczekać, aż sam odkryje tajemnicę? Jedno jest pewne: każde dziecko powinno mieć szansę na to, aby – krócej bądź dłużej – wierzyć w tę tajemniczą postać. Dlaczego?

1. Tworzy unikalne wspomnienia

Każda z nas potrafi w jednej chwili wymienić kilka sytuacji czy momentów, które nierozerwalnie kojarzą się z dzieciństwem. Mogą to być coniedzielne wizyty w cukierni z rodzicami, wakacje spędzane u babci na wsi czy nauka jazdy na rowerze prowadzona przez dziadka. Uniwersalnym wspomnieniem, które z łezką oku wspomina większość z nas, jest noc z 5 na 6 grudnia, kiedy to dom odwiedzał Święty Mikołaj w towarzystwie reniferów i elfich pomocników. Nawet po wielu latach potrafimy dokładnie opisać emocje, które towarzyszyły tamtej chwili: podekscytowanie i radość. Nie ma wątpliwości: jest to jedno z najwspanialszych wspomnień, jakie możemy zafundować swoim pociechom.

2. Rozwija wyobraźnię

Chętnie czytamy dzieciom bajki i baśnie. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że opowiadane w nich historie są najlepszym sposobem na rozwijanie dziecięcej wyobraźni, a tym samym kreatywności i ciekawości świata. Dokładnie taką samą funkcję pełni legenda o Świętym Mikołaju. Maluch nie może zobaczyć na własne oczy, w jaki sposób starszy pan z długą brodą radzi sobie z rozdaniem prezentów dzieciom na całym świecie, i to w jedną noc! W swojej własnej wyobraźni tworzy więc możliwe scenariusze, rozwijając swoją fantazję.


prezent na mikołaja dla dziecka


3. Kształtuje duchowość

Dbanie o duchowość jest tak samo ważne jak troszczenie się o swoje ciało i umysł. Przez całe swoje życie odczuwamy potrzebę wiary w coś większego od nas. Bez względu na to, jakiego jesteśmy wyznania, warto zadbać o to, aby dziecko już od najmłodszych lat przykładało wagę do zabiegania nie tylko o dobra materialne, ale również o skarby duchowe. Wiara w Świętego Mikołaja pomaga w uzmysłowieniu maluchom, że nie wszystko można zobaczyć na własne oczy, a mimo to warto uwzględniać taką możliwość, że to COŚ istnieje.

4. Uczy dobroczynności

Święty Mikołaj z dobrego serca rozdaje wszystkim prezenty, nie patrząc na status materialny, płeć czy kolor skóry. Nie oczekuje również niczego w zamian. Jest idealnym dowodem dla każdego dziecka na to, że można bezinteresownie obdarowywać innych i czerpać z tego ogromną radość. Wiele maluchów, już nawet po odkryciu, że Święty Mikołaj nie istnieje, chętnie angażuje się w przygotowywanie prezentów dla najbliższych. Warto także wprowadzić zwyczaj zbierania nieużywanych od dawna zabawek i przekazywania ich np. do domu dziecka.

5. Zachęca do dobrego zachowania

Który rodzic nie marzy czasem o magicznej różdżce, za pomocą której mógłby zamieniać małą marudę w grzecznego aniołka? Taką „różdżką” jest Święty Mikołaj. Poinformowanie rozrabiającego brzdąca o tym, że jego złe zachowanie może zniechęcić Mikołaja do tegorocznych odwiedzin, może zdziałać cuda. Nie należy jednak sięgać po tego typu argument zbyt często, w przeciwnym wypadku straci na sile. Zwłaszcza gdy maluch zorientuje się, że prezenty tak czy siak dostaje każdego roku…

6. Uczy krytycznego myślenia

Pewnego dnia nadchodzi taki moment, kiedy dziecko zadaje pytanie: „czy Święty Mikołaj naprawdę istnieje?”. Wielu rodziców nie wie, co odpowiedzieć. A może lepiej nie odpowiadać jednoznacznie „tak” lub „nie”, lecz wykorzystać tę sytuację do tego, aby rozwinąć w dziecku umiejętność krytycznego myślenia. Warto usiąść wspólnie z maluchem i pytaniami naprowadzać na odpowiedź: „A ty jak sądzisz”, „Twoim zdaniem renifery potrafią latać?”, „Czy Mikołaj zdążyłby obdarować wszystkie dzieci w jedną noc?”, „Czy wszystkie prezenty zmieściłyby się w saniach?”.

Na podstawie: www.babble.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ