Tylko 2% mężczyzn korzysta z urlopu rodzicielskiego
Pin It

Trzech na czterech rodziców po zakończeniu urlopu macierzyńskiego decyduje się na urlop rodzicielski – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. W ubiegłym roku skorzystało z niego 316 tys. osób. Niespełna 2% z nich to ojcowie.

Wynika z tego, że firmy wybierają pracowników bardziej dyspozycyjnych, czyli mężczyzn.

Jak przypomina prof. Bożenna Balcerzak-Paradowska z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, przed wprowadzeniem urlopu rodzicielskiego, w badaniach z lat 2000-02 tylko 2% mężczyzn deklarowało możliwość skorzystania z tego urlopu.


Jesteś w trakcie przygotowywania wyprawki dla mającego przyjść na świat maluszka? TUTAJ znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.

WYPRAWKA DLA NIEMOWLAKA


Zdaniem prof. Bożenny Balcerzak-Paradowskiej to, że w 2014 roku tylko 2% ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego, wynika m.in. z modelu rodziny, gdzie nadal w praktyce to matka przejmuje całkowitą opiekę nad małymi dziećmi. Duże znaczenie mają też zarobki – mężczyźni przeciętnie zarabiają więcej, więc nie przerywają kariery zawodowej.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ