Pin It

W 2015 roku zajdą zmiany w uldze prorodzinnej co wpłynie na sposób, w jaki będziemy rozliczać PIT. Jakie czekają nas zmiany?

Od 1 stycznia o 20% wzrosną limity ulgi podatkowej na trzecie i każde następne dziecko. Ulga dotyczy dzieci do 18-tego roku życia i dzieci do 25-tego roku życia, które uczą się nieprzerwanie i są na utrzymaniu rodziców, opiekunów prawnych lub rodzin zastępczych. Z ulg mogą skorzystać ci rodzice, którzy nie zarabiają więcej, niż 56 tysięcy złotych rocznie (samotni rodzice) lub 112 tys. złotych (pary). To jednak limity obowiązujące rodziców jednego dziecka – osoby wychowujące więcej dzieci nie obowiązują limity dochodów.

Wysokość odliczeń na drugie dziecko wzrośnie do 92,67 zł miesięcznie (1112, 04 zł rocznie), na trzecie dziecko do 166,67 zł, a na czwarte i kolejne do 225 złotych miesięcznie.


Jesteś w trakcie przygotowywania wyprawki dla mającego przyjść na świat maluszka? TUTAJ znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.

WYPRAWKA DLA NIEMOWLAKA


Korzystne zmiany obejmą też najbiedniejsze rodziny. Dotychczas rodzice, z których jedno pracowało na część etatu, a drugie dorywczo, często nie mogli skorzystać z pełnej wysokości ulg na dzieci, bo w ciągu roku zapłacili za mało podatku.  Np. w przypadku rodziców, z których tylko jedno pracowało i zarabiało 1680 zł miesięcznie, rocznie ich zaliczka na podatek dochodowy wynosiła tylko ok. 1000 zł i tylko do tej kwoty mogli oni odebrać zwrot podatku. Przepadało im ponad 1000 zł w skali roku.

Od tego roku będzie im przysługiwała pełna kwota odliczenia, bo do wielkości odliczenia wliczą się też zapłacone w trakcie roku składki ZUS. Tych z kolei osoba z najniższą pensją wys. 1680 zł brutto płaci rocznie ponad 4 tysiące złotych. Takiego odliczenia będzie można dokonać na nowym formularzu PIT/UZ.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ