Pin It

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka to zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy związane z konkretną sytuacją życiową. W tym przypadku, ojciec dziecka może skorzystać z dwóch dni urlopu.

Możliwość wykorzystania urlopu okolicznościowego reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Zgodnie z nim, prawo do dwóch wolnych dni mają w zasadzie obydwoje z rodziców, którzy są pracownikami, w praktyce jednak najczęściej korzysta z niego ojciec dziecka. Wynika to z tego, że matka dziecka wraz z dniem porodu od razu rozpoczyna urlop macierzyński.


Jesteś w trakcie przygotowywania wyprawki dla mającego przyjść na świat maluszka? TUTAJ znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.

WYPRAWKA DLA NIEMOWLAKA


Pracodawca nie może odrzucić wniosku pracownika o urlop okolicznościowy i zobowiązany jest wypłacić mu za te dni pełne wynagrodzenie. Przyjmuje się, że do wniosku powinien być załączony dowód na to, że dziecko się urodziło, np. wypis dziecka ze szpitala, albo odpis aktu urodzenia dziecka. Pracodawca nie udziela urlopów okolicznościowych z własnej inicjatywy.

Urlopu z tytułu urodzenia się dziecka nie trzeba koniecznie wykorzystywać w dniu porodu, czy bezpośrednio po nim. Można z niego skorzystać w innym terminie, np. w celu załatwienia wszelkich formalności związanych z narodzinami dziecka.

Innymi okolicznościami, w związku z którymi będą przysługiwały dni wolne od pracy, jest własny ślub, bądź śmierć bliskiej osoby.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ