Pin It

Jaka jest różnica między urlopem rodzicielskim a wychowawczym? Czy mama i tata mogą korzystać z urlopu rodzicielskiego w tym samym czasie? Jak rodzice mogą podzielić urlop między sobą? Na te i inne pytania dotyczące urlopu rodzicielskiego można znaleźć odpowiedź w specjalnym serwisie rodzicielski.gov.pl.

Podpisana już przez prezydenta nowelizacja Kodeksu pracy, wprowadzająca roczny, płatny urlop po urodzeniu dziecka, zaczynie obowiązywać od 17 czerwca.  W tym dniu urlopy skończą rodzice dzieci urodzonych 1 stycznia. W myśl ustawy o urlopie rodzicielskim, rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 roku będą mogli skorzystać z rocznego urlopu. Będzie im przysługiwać 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, 6 tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Łącznie daje to 52 tygodnie opieki nam dzieckiem. Zarówno urlop dodatkowy, jak i rodzicielski może być wykorzystany przez mamę i tatę dziecka.

W związku z napływającymi do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pytaniami o warunki korzystania z urlopu rodzicielskiego, powstała strona rodzicielski.gov.pl. Rodzice mogą odnaleźć tam odpowiedzi na swoje pytania oraz mają możliwość zadania tych, które jeszcze się nie pojawiły.

Jak podaje Ministerstwo, z dłuższych urlopów skorzystają nie tylko osoby zatrudnione na etatach, ale też ci, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe. Oznacza to, że urlop będzie dotyczył również rodziców pracujących na umowach zleceniach oraz przedsiębiorców.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ