Pin It

Urlop tacierzyński i urlop ojcowski to dwa zupełnie różne pojęcia, często jednak są one używane zamiennie. I choć obie nazwy mają wspólny mianownik – opiekę ojca nad dzieckiem – kryją się pod nimi odmienne warunki funkcjonowania. Obu tych określeń nie powinno się ze sobą łączyć, ale warto jednak wiedzieć, co się pod nimi kryje. Świeżo upieczony tata może bowiem skorzystać zarówno z urlopu ojcowskiego, jak i tacierzyńskiego. O ile jednak o pierwszej z tych opcji może zadecydować sam, druga z nich jest już całkowicie zależna od decyzji matki dziecka. 

Aktualne warunki

Możliwość skorzystania przez ojca dziecka z urlopu tacierzyńskiego pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy matka decyduje się powrócić do pracy, rezygnując z pozostałej części urlopu macierzyńskiego. W tej sytuacji niewykorzystana przez matkę część urlopu może przejść na ojca. Zgodnie z art. 180 Kodeksu pracy matka po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu i w takim przypadku jego pozostałość udziela się pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko (na jego pisemny wniosek). Taki przypadek oznacza, że ojciec może spędzić z dzieckiem nawet 6 tygodni jeżeli urodziło mu się jedno dziecko (aktualnie podstawowy wymiar macierzyńskiego wynosi 20 tygodni), 17 tygodni przy narodzinach bliźniaków, 19 tygodni przy narodzinach trojaczków, 21 tygodni przy narodzinach czworaczków oraz 23 tygodnie w przypadku, gdy na świat przyszło pięcioro lub więcej dzieci przy jednym porodzie. Z urlopu tacierzyńskiego może skorzystać jedynie mężczyzna zatrudniony na umowę o pracę.


Jesteś w trakcie przygotowywania wyprawki dla mającego przyjść na świat maluszka? TUTAJ znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.

WYPRAWKA DLA NIEMOWLAKA


Korzystanie z urlopu tacierzyńskiego jest zależne od indywidualnej sytuacji każdej rodziny i decyzji, które zostaną w nich podjęte. Jest to jednak alternatywa dla tych mężczyzn, którzy chcą spędzić więcej czasu ze swoim dzieckiem, pomóc partnerce w jego pielęgnacji i wychowaniu, a przede wszystkim – umożliwić jej powrót do pracy, o ile sama wykazuje taką chęć. Równocześnie jednak, jeżeli matka dziecka zdecyduje się pozostać z dzieckiem przez cały okres trwania urlopu, ojciec nie będzie mógł skorzystać z tacierzyńskiego – będzie miał do wyboru wyłącznie dwutygodniowy urlop ojcowski oraz rodzicielski.

Urlop tacierzyński może być przyznany także w innych okolicznościach, niż rezygnacja z macierzyńskiego przez matkę dziecka. Jest to związane m.in. z przymusowym pobytem partnerki w szpitalu. Zgodnie z Kodeksem pracy po wykorzystaniu przez matkę po porodzie urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni, pracownikowi–ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do części urlopu macierzyńskiego odpowiadającego okresowi, w którym pracownica uprawniona do urlopu wymaga opieki szpitalnej ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.

Pracownikowi–ojcu przysługuje prawo do niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego również w przypadku nagłej śmierci partnerki.

Dodatkowy urlop

Mężczyzna, którzy jest na urlopie tacierzyńskim ma również prawo do dodatkowego urlopu, którego wymiar to 6 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka) lub 8 tygodni (w przypadku urodzenia się wieloraczków). Aby go otrzymać, należy złożyć u pracodawcy wniosek w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem urlopu. Powinno się w nim ująć ile tygodni dodatkowego urlopu chce wziąć ojciec.

Od września 2013 roku po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego rodzicom przysługuje również 26. tygodniowy urlop rodzicielski.

Urlop ojcowski

Urlop ojcowski różni się od tacierzyńskiego tym, że jest niezależny od decyzji matki, trwa dwa tygodnie i można go dobrowolnie wykorzystać zanim dziecko ukończy pierwszy rok życia.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ