W co się bawić z dzieckiem w podróży?
Pin It

Uśmiechnięty maluch, wpatrujący się z zaciekawieniem w mijane krajobrazy to marzenie każdych podróżujących rodziców. I choć takie aniołki się zdarzają, to sytuacja w samochodzie wygląda najczęściej nieco inaczej. Zwykle po pierwszym zakręcie nasza pociecha zaczyna się wiercić i – jeśli już potrafi mówić – nieustannie dopytywać się o to, kiedy dojedziemy do celu. Kilkugodzinna wyprawa może okazać się nie lada wyzwaniem. Jak mu sprostać?

Najmłodszy pasażer

Najmłodsi pasażerowie są przeważnie najmniej wymagający. Wystarczy jednostajny ruch samochodu oraz dotyk i kojący głos rodzica. Od czasu do czasu przyda się krótki postój na karmienie i zmianę pieluszki. Czasem jednak nawet najbardziej wytrwały mały podróżnik może poczuć się znudzony. Co wtedy?

Do samochodu zabierzcie 1-2 ulubione przytulanki malucha. Przed wyjazdem warto również zakupić jeden nowy egzemplarz, który powinien przyciągnąć uwagę dziecka na nieco dłużej niż zabawka, którą ma pod ręką na co dzień. Dobrym rozwiązaniem są pluszaki przyczepiane na przyssawkach do szyby samochodu bądź przymocowane do specjalnego pałąka, który można zamontować do fotelika. Ciekawym pomysłem są pacynki, które można nałożyć na palce i urządzić małe przedstawienie.

Niezastąpiona będzie książeczka, ale… nie każda się sprawdzi. Problem pojawia się wtedy, gdy maluszek podróżuje tylko z jednym rodzicem bądź gdy osoba, która mogłaby przejąć rolę lektora, cierpi na chorobę lokomocyjną. W takim przypadku idealne będą książeczki, które nie wymagają czytania i które dziecko może samodzielnie przeglądać. Są to np. książeczki pluszowe (np. IKEA, cena 39 zł – do kupienia TUTAJ) czy dmuchane (np. Play Wow, cena: ok. 15 zł).

książki dla dzieci

Kilkuletni podróżnik

Większe pole do popisu mają rodzice kilkulatka, szczególnie takiego, który zna już pierwsze literki i cyferki. Podczas podróży można połączyć przyjemne z pożytecznym i popracować nad umiejętnościami matematycznymi i językowymi pociechy. Doskonałym pomysłem na urozmaicenie podróży są wszelkiego rodzaju gry słowne i zgadywanki. Nie wymagają dodatkowych gadżetów, a potrafią zająć uwagę dziecka i poćwiczyć jego kreatywność.

Na początku wycieczki umówcie się, żeby dziecko liczyło określone obiekty: kościoły, krowy, znaki STOP.  W kolejnej zabawie niech dziecko poda dowolne słowo, a twoim zadaniem będzie wymyślenie wyrazu na jego ostatnią literę. To samo musi zrobić maluch, i tak w kółko. Dla utrudnienia możecie ograniczyć się do konkretnej kategorii nazw, np. zwierząt, imion czy przedmiotów znajdujących się w domu. Jeśli będą to zwierzęta, możecie dodać kolejne zadanie: podając nazwę zwierzątka, trzeba powiedzieć, gdzie mieszka, co je bądź jakie dźwięki wydaje. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem w wymyślaniu zabaw jest wasza fantazja.

Przed wyjściem z domu możesz schować do płóciennej torby kilka różnych przedmiotów. Może to być piłeczka pingpongowa, kredka, łyżeczka itd. Maluch ma za zadanie włożyć rączkę do torby i powiedzieć, co znalazło się w jego dłoni. Mnóstwo zabaw może powstać w oparciu o zwykłą talię kart. Wybierz z niej karty jednego koloru: im mniejsze dziecko, tym mniej kart – może to być nawet 4-5 sztuk, np. od dziewiątki do króla. Pokaż dziecku jedną z nich, niech dokładnie się przyglądnie, potasuj karty, a następnie rozłóż je przed pociechą. Zabawa polega na tym, aby brzdąc wskazał tę kartę, którą oglądał.

Jeśli chcesz trochę odpocząć, pomocne będą audiobooki bądź zabawkowa kierownica (np. Sterntaler, cena: ok. 80 zł). Przydatne mogą być również kuliste puzzle, które nie wymagają płaskiej, stabilnej powierzchni do ich układania.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ