Pin It

Czy wiecie, że dzieci w dżungli nie płaczą i nie mają kolek, a rodzeństwo ze sobą nie rywalizuje?

Jean Liedloff spędziła wiele miesięcy wśród Indian z plemienia Yequana, uczestnicząc w ich codziennym życiu. Swoje obserwacje opisała w książce „W głębi kontinuum”, która zapoczątkowała nurt rodzicielstwa bliskości. To nie tylko opowieść dla rodziców o potrzebie bliskości z naszymi dziećmi, ale również historia o nas samych i o naszej cywilizacji.

Dzięki tej książce można lepiej zrozumieć siebie i ludzi, którzy nas otaczają. Wszyscy bowiem zdajemy sobie sprawę, jak duży wpływ na nasze dorosłe życie mają doświadczenia z okresu dzieciństwa, z czasów niemowlęctwa, a nawet jeszcze wcześniejszych. Skąd tak wiele w nas lęku i osamotnienia? Jak uchronić przed tym własne dzieci?

Podczas pobytu w wenezuelskiej dżungli Jean Liedloff  zaobserwowała, że jej mieszkańcy potrafią czerpać radość ze zwykłych codziennych zdarzeń, są pogodni i niesamowicie spokojni. Autorka odkryła, że źródłem takiego podejścia do życia jest sposób, w jaki zostali wychowani i jaki jest przekazywany z pokolenia na pokolenie.

W plemieniu Yequana niemowlęta w naturalny sposób przebywają blisko swoich matek. Są z nimi w ciągłym kontakcie, właściwie nie rozstają się ze swoim opiekunem aż do czasu, gdy samodzielnie nauczą się przemieszczać. Są noszone w chuście i dzięki temu uczestniczą we wszystkich normalnych, codziennych czynnościach rodziców, bacznie obserwując działania i otoczenie swojego opiekuna. W nocy śpią wtulone w mamę. Nie płaczą, bo rodzice szybko reagują na ich potrzeby. Mamie z tego plemienia nie przyszłoby na myśl, by pozostawić dziecko, aż się „wypłacze” i zaśnie samo. Nie oznacza to jednak wcale, że dziecko staje się centrum – w społeczeństwie pierwotnym niemowlę jest częścią społeczności, w której życiu uczestniczy już od samych narodzin. Ta bliskość to kapitał na przyszłość.

„W głębi kontinuum” to książka o niezwykłej więzi i relacjach międzyludzkich. To również opowieść o nas samych. Pozwala nam spojrzeć na siebie z perspektywy, aby lepiej zrozumieć swoje wewnętrzne dziecko i własne relacje z najbliższymi osobami. Z oddalenia można zobaczyć to wszystko wyraźniej, poza stereotypami, zwyczajami, nawykami i strukturami. Zdaniem autorki współcześni ludzie wyparli się kontinuum – tej naturalnej, odwiecznej mądrości, która jest w głębi każdego z nas. Liedloff twierdzi, że jako rodzice musimy wsłuchać się w siebie, w swoje potrzeby, zaufać sobie samemu i swojej intuicji. To powinno mieć pierwszeństwo przed sięgnięciem po czyjeś porady.

Książka została przetłumaczona na kilkanaście języków i uchodzi za bestseller.

W głębi kontinuum

Autor: Jean Liedloff
Wydawca: Mamania
Rok wydania: 2010
Liczba stron: 188

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ