Pin It

Pierwsza ciąża to ogromne wyzwanie. Każda kobieta, która po raz pierwszy zostanie mamą, marzy o tym, aby w natłoku poradników znaleźć ten jeden wyjątkowy: opisujący ciążowe dolegliwości, wyjaśniający, jak zmienia się ciało, dający wskazówki, jak o siebie dbać, ale bez wzbudzania obaw i lęku. Dobra wiadomość: taki poradnik istnieje i nosi tytuł „W oczekiwaniu na dziecko”.

Pierwszy kontakt z książką może być dość… przerażający. Rozmiarami poradnik przypomina opasłą encyklopedią, a gdy akurat przypadkiem otworzy się go po raz pierwszy na rozdziale opisującym ciążowe choroby, można wpaść w lekką panikę. Ale spokojnie. Wystarczy nieco bardziej zagłębić się w jego treść, aby przekonać się, że celem autorki było nie straszenie przyszłej mamy, lecz zawarcie w jednym miejscu wszystkiego, co na swojej ciążowej drodze może napotkać. Co ważne, sposób przekazywania informacji nie wpędza w hipochondrię, lecz jest prosty, przejrzysty, a wręcz przyjazny i uspokajający.

Poradnik podzielony jest na kilka części. Pierwsza dotyczy czasu jeszcze przed ciążą i z samego jej początku. Autorka opisuje, jak można się przygotować do powiększenia rodziny, wyjaśnia, jakie są wczesne objawy ciąży, rozwiewa wątpliwości dotyczące wpływu stylu życia na przebieg ciąży oraz radzi, jak prawidłowo się odżywiać. Przyszłą mamę szczególnie zainteresuje druga część książki, która opisuje ciążę miesiąc po miesiącu. Przeczytamy o tym, jak rozwija się dziecko, jakie dolegliwości mogą ujawnić się na poszczególnych etapach ciąży. Część trzecia dedykowana jest mamom wieloraczków. Mnóstwo cennych informacji zawiera część czwarta, dotycząca okresu już po ciąży. Autorka porusza tematykę karmienia piersią oraz zmian, jakie zachodzą w organizmie podczas połogu. Do części piątej powinien zajrzeć każdy przyszły tata, bo to właśnie w tym miejscu znajdzie odpowiedzi na dręczące go pytania, a dotyczące głównie sfery psychicznej: jak wspierać przyszłą mamę, jak radzić sobie z obawami związanymi z ciążą i porodem, jak będzie wyglądać współżycie po połogu.

Dwie ostatnie części poradnika to – mówiąc ogólnie – opis chorób, które mogą wystąpić w ciąży. Od uciążliwych, ale niezagrażających zdrowiu mamy i dziecka, jak np. przeziębienie, po poważne i wymagające fachowej pomocy, jak cukrzyca ciążowa czy zakrzepica żył głębokich. Poruszony jest również temat poronienia. O ile wszystkie wcześniejsze części można – i warto – czytać od deski do deski, o tyle do części szóstej i siódmej należy zajrzeć dopiero w sytuacji, gdy konkretna dolegliwość zostanie u nas zdiagnozowana. Tak zresztą radzi sama autorka: „przeczytaj ten rozdział tylko wówczas, gdy musisz, i tylko te jego fragmenty, które dotyczą twojego przypadku”.

„W oczekiwaniu na dziecko” to cenne źródło wiedzy na temat ciąży. Według mnie – pozycja obowiązkowa na półce każdej przyszłej mamy, która czuje się nieco zagubiona i nie w pełni świadoma, czego może się spodziewać w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ