Wakacyjny przewodnik dla kobiet
Pin It

Same lub z koleżankami, coraz częściej podróżujemy do najdalszych zakątków globu. Warto wiedzieć, jak uniknąć niebezpieczeństwa, jakie zwyczaje tubylców warto respektować, gdzie nie zapuszczać się po zmroku i jaki strój wybrać, by bez przykrych niespodzianek zwiedzić Turcję czy najpopularniejsze kraje turystyczne Azji i Afryki.

AZJA

Kontynent mający ponad dwa miliardy mieszkańców jest bardzo zróżnicowany pod względem kulturowym. Do niektórych regionów samotna kobieta wręcz nie powinna się zapuszczać, w innych może swobodnie paradować w bikini. Co ciekawe, choć podjęcie decyzji o wyjeździe do Azji z małym dzieckiem jest trudne z uwagi na warunki sanitarne i kuchnię, w Indiach czy Wietnamie kobiety podróżujące z dziećmi są zwykle traktowane przyjaźniej i mogą liczyć na pomoc i wyrozumiałość na każdym kroku.

Indie

Bezpieczeństwo: Przede wszystkim przed przyjazdem warto zapoznać się z dobrym przewodnikiem, takim jak np. Lonely Planet czy Rough Guide. Unikniemy w ten sposób niespodzianek, takich jak np. to, że męska obsługa hotelu może zbyt często zaglądać do naszego pokoju, a w środkach transportu nie z każdym mężczyzną można bezpiecznie utrzymywać kontakt wzrokowy. Kupując bilet na pociąg warto wybrać przedział wyłącznie kobiecy, a rejestrując się w hotelu dla spokoju podać nazwisko męża, choćby fałszywe. Nie obrażajmy się na wścibskie pytania o związek, stan konta czy dzieci, bo należą one do hinduskiej kultury. Jednak stawiajmy wyraźne granice i jeśli poczujemy się zagrożone, nie wahajmy się po prostu pójść w swoją stronę. O pomoc na ulicy czy w hotelu prośmy kobiety lub osoby starsze. W rozmowach ze sprzedawcami czy taksówkarzami zawsze podawajmy się za osoby zamężne, rozsądne i obyte z panującymi naokoło zwyczajami. Indie prezentują olbrzymi rozrzut pod względem zwyczajów i bezpieczeństwa, dlatego przy wyprawie w damskim gronie lepiej jest się miło zaskoczyć bezinteresownością i uczynnością mieszkańców, niż przez beztroskę popaść w kłopoty.

Strój: W większości Indyjskich stanów wypada respektować zastaną tam kulturę, która nakazuje, by nie pokazywać nóg powyżej łydek i nie epatować dekoltem. Turystki chętnie noszą tradycyjne, hinduskie stroje, takie jak wygodne tuniki i szerokie spodnie. Ponieważ dla części mieszkańców kraju płci męskiej, widok białej skóry wciąż jest czymś w rodzaju afrodyzjaku, warto zaopatrzyć się w szal, przewiewną bluzę z długimi rękawami i stroje do ziemi, a eksperymenty z długością i krojem pozostawić na inną okazję.  Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w drogich kurortach i na turystycznych plażach Goa (np. Palolem), gdzie  można bez obaw chodzić w „zachodnich” strojach, a po plaży w bikini (nawet tam zdarza się zobaczyć hinduski, które wskakują do morza w…sari). Swoboda dotyczy też Sikkimu, w którym z uwagi na dużą mieszankę kultur (żyją tu Bhutańczycy, Nepalczycy, Tybetańczycy, Chińczycy i Hindusi) można nosić zwykłe, znane nam z Europy stroje.

Najlepiej wybrać się do… Goa, Karantaka, Sikkim.


Planujesz wakacje z dzieckiem w tym roku? TUTAJ znajdziesz mnóstwo ciekawych ofert skierowanych dla rodzin.

vacanceselect wczesna rezerewacja


Japonia

Bezpieczeństwo: Według portalu Journeywoman.com, Japonia to najbezpieczniejszy kraj do samotnego podróżowania, w którym zarówno w dzień, jak i w nocy, można się czuć komfortowo. Japończycy bardzo lubią pomagać zabłąkanym turystom czy ćwiczyć z nimi swój angielski i najczęściej nie należy się takich sytuacji obawiać.

Strój: W Japonii żadne dziwactwo nie zostanie uznane za przesadę, dlatego nie należy obawiać się nie tylko noszenia „europejskich” strojów, ale też eksperymentów z intrygującymi, lokalnymi trendami.

Najlepiej wybrać się do… Tokio, Osaka.


Tajlandia

Bezpieczeństwo: Tajlandia to jeden z najbezpieczniejszych krajów Azji, jednak i tu warto zachować podstawowe środki bezpieczeństwa. Nie warto chodzić na samotne spacery nocą po plaży – niebezpieczni mogą być nie tylko tubylcy, ale też odurzeni turyści z całego świata, dla których „co stało się w Tajlandii, zostaje w Tajlandii”. Cassandra James, dziennikarka Yahoo! która od lat mieszka w tym kraju, ma wskazówkę na bezpieczne podróżowanie nocnymi taksówkami: w czasie jazdy zadzwoń (lub udawaj że dzwonisz) do koleżanki i podaj jej numer taksówki. Tajskie dziewczyny robią to zawsze i dzięki temu wiedzą, że kierowca będzie się pilnował.

Strój: W turystycznych kurortach i na zatłoczonych plażach na miejscu są krótkie spódnice, kostiumy kąpielowe i odważne dekolty, choć już nie ma miejsca na topless czy brak stanika (uważane jest to w Tajlandii za obraźliwe dla otoczenia). W mniej uczęszczanych przez turystów miejscach lepiej jest ubierać się podobnie do tubylców, a nawet przesadzać z ostrożnością. Tajskie gazety piszą z niechęcią o turystkach, które chodzą z odkrytymi ramionami i w mini, czym aż proszą się o kłopoty. Spódnica za kolano i zakryte ramiona powinny sprawdzić się w większości miejsc.

Najlepiej wybrać się do… Bangkoku, Pattaya, Ko Samui.


AFRYKA

W Afryce kobiety powinny zachować ostrożność. Mieszają się tu wpływy muzułmańskie z chrześcijaństwem i religiami lokalnymi i nie zawsze to, co zrozumiałe jest dla nas, tak samo odbierają tubylcy. Choć odważne kobiety mogą bez problemu zjeździć wzdłuż i wszerz np. Azję, samotne zwiedzanie niektórych regionów Afryki jest już brawurą. O ile nie mamy aspiracji, żeby  zostać reporterem wojennym, wystrzegajmy się Liberii, Somalii, Rwandy i innych krajów o nieunormowanej sytuacji politycznej. W internecie jest sporo stron, na których można znaleźć kobiece towarzystwo, by podróż była bezpieczniejsza – np. Venus Adventures czy Wonderful Tours. Towarzyszki można szukać też poprzez np. forum na stronie Lonely Planet.

Egipt

Bezpieczeństwo: Wybierając się do tego kraju trzeba być przygotowanym na to, że młoda kobieta, szczególnie blondynka, nie będzie miała na ulicy spokoju. Rzadko będzie jej groziło poważne niebezpieczeństwo, ale ciągłe zaczepki, gwizdy i natarczywe spojrzenia mogą zepsuć najpiękniejszy dzień. Wytchnienie znaleźć można głównie w okolicach hoteli pełnych turystów z Europy.  Warto podchodzić z dystansem do propozycji matrymonialnych, jakimi chętnie raczą śniadzi młodzieńcy. Choć wielkie miłości zawarte na plaży się zdarzają, często płomienne deklaracje mają na celu jedynie nakłonienie do łóżkowej przygody lub… załatwienie wizy. W Egipcie palenie papierosów przez kobiety na ulicy uważane jest za bardzo nietaktowne, dlatego lepiej trzymać się pod tym względem hoteli i restauracji.

Strój: Poza bezpośrednim sąsiedztwem basenu i zaludnioną turystami plażą, warto respektować zasady, jakie obowiązują egipskie kobiety odnośnie stroju. A więc: zakryte ramiona, spódnica lub spodnie za kolana i bluzka zakrywająca brzuch i dół pleców. Oszczędzi to sporo niechcianych objawów sympatii na ulicy. Najprościej jest zaopatrzyć się na lokalnym bazarze w tanie, piękne i dostosowane do pogody stroje, jakie noszą Egipcjanki. Okulary słoneczne to świetny sposób, by uniknąć kontaktu wzrokowego z nachalnymi przechodniami płci męskiej.

Najlepiej wybrać się do… Kairu, Hurgady.


Maroko

Bezpieczeństwo: Maroko to bezpieczny kraj, choć i tu na ulicach nie obejdzie się bez zaczepek, gwizdów, wrzasków i uśmiechów ze strony mężczyzn. Turystki, które nie reagują na zaczepki i są ubrane skromnie, nie powinny się jednak niczego obawiać.

Strój: Taki sam, jak w Egipcie

Najlepiej wybrać się do… Casablanca, Tanger, Marrakesh.


Tunezja

Bezpieczeństwo: Pod względem zaczepek Tunezja jest uważana za gorszą, niż Egipt i Maroko. Przewodniki polecają, by na pamięć nauczyć się zdania : Harem alek (Wstydź się!). Podobno odstrasza najbardziej nieugiętych podrywaczy. Obyczajowe wyzwolenie miesza się w Tunezji z konserwatywnym muzułmanizmem, dlatego warto zachować czujność i z dystansem traktować nowe, zbyt szybko zacieśniające się znajomości. Zwiedzając miasto warto zapamiętać, gdzie jest dzielnica czerwonych latarń i omijać ją z daleka – turystka na takiej ulicy otrzymuje podwójną dawkę sprośnych uwag i łóżkowych ofert.

Strój: Taki sam, jak w Egipcie

Najlepiej wybrać się do… Tunis, Kenibia, La Chebba.


KRAJE ARABSKIE

Turcja

Bezpieczeństwo: W kurortach i hotelach jest zwykle bardzo bezpiecznie, ale w zatłoczonych miastach lub na prowincji kradzieże, napaści czy gwałty zdarzają się nieco częściej. Mimo to, Turcja uważana jest za stosunkowo bezpieczny kraj, szczególnie na północy. Niechciane zaloty na ulicy zdarzają się, ale w nieco łagodniejszej formie, niż w krajach afrykańskich. Część kobiet po podróży do Turcji tęskni nawet za uprzejmością i pomocą, jaką w tym kraju uzyskały od mężczyzn. Trzeba jednak zachowywać dystans, szczególnie wobec obcych osób, nie przesadzać z wylewnością i zawsze kontrolować sytuację. To, co dla nas jest pełnym wdzięczności uśmiechem posłanym w stronę recepcjonisty, dla Turków może być niemal erotyczną sugestią. Warto o tym pamiętać.

Strój: Obowiązują podobne zasady, jak w Egipcie. Tureckie bazary są pełne tanich, przepięknych strojów zakrywających ciało, więc warto wziąć przykład z Turczynek i na czas przyjazdu do kraju schować dekolt, ramiona i nogi pod jednym z nich.

Najlepiej wybrać się do… Malatya, Antalya, Istambuł, Ankara.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ