Pin It

Wielkanoc z dzieckiem to nie tylko niedzielne śniadanie, ale też mnóstwo okazji do ciekawego spędzenia czasu z najmłodszymi. Maluchy uwielbiają malowanie jajek czy wspólne przygotowywanie wypieków.

Malowane jaja

Wspólne malowanie jajek w wielu domach jest już tradycją. To idealna rozrywka dla całej rodziny, bo starsze dzieci mogą wykonywać misterne rysunki na delikatnych wydmuszkach, a młodsze będą bawiły się równie dobrze używając szablonów czy flamastrów. Jajka można barwić farbami spożywczymi lub za pomocą tradycyjnych metod: gotując w łupinie z cebuli czy soku z buraków. Płaskie kształty jaj można też wyrabiać z ciasta piernikowego lub masy solnej i ozdabiać je szlaczkami i wzorkami z lukru i polewy.

Zabawa pod kontrolą

Lany poniedziałek to kolejna sympatyczna tradycja. W ciepłe dni można iść do parku z pistoletem na wodę, w zimniejsze poprzestać na chlapaniu się w łazience. Warto przy okazji uświadomić dziecku różnicę, pomiędzy zabawą, na którą godzą się wszyscy uczestnicy, a oblewaniem wodą mamy, która właśnie szykuje się do pracy czy śpiącej młodszej siostry.

Kolorowe palmy

Choć nie wszystkie rodziny obchodzą Niedzielę Palmową, wspólne przygotowywanie palemek praktykuje wielu z nas, bo to kolejny pozytywny sposób na rodzinną aktywność. Palemki możemy zrobić z tego, co zbierzemy w parku lub lesie, z kwiatów z kwiaciarni, a nawet z bibuły czy wstążek. W ten sposób można skutecznie zająć najmłodszych podczas przedświątecznych porządków.

Wspólne wypieki

Wielkanocne wypieki to kolejny pomysł na wspólną aktywność. Na co dzień trudno nam znaleźć czas na robienie z maluchem pierniczków, ale przed Wielkanocą istnieje do tego idealny pretekst. Mazurki są proste w przygotowaniu, ale dają duże pole do popisu dla dzieci: można ozdabiać je kolorowymi dodatkami, owocami kandyzowanymi, pisać na nich lukrem, polewać czekoladą lub kajmakiem czy dodawać małe rzeźby z masy cukierniczej.

Znikający baranek

Z ciasta można też uformować świątecznego baranka, którego można zjeść dopiero w czasie wielkanocnego śniadania. To ciekawy test na dziecięce posłuszeństwo, który czasem kończy się zabawnie – np. gdy stojącego na półce baranka z każdym dniem jest coraz mniej. Taką rzeźbę można zrobić z marcepanu lub ciasta drożdżowego. Mamy, które nie chcą serwować najmłodszym dużych dawek cukru, mogą postawić na baranka chlebowego –  z ciasta orkiszowego czy żytniego, który może mieć oczy np. z goździków lub pieprzu. Panie, które mają w domach pozostałości po szydełkowaniu, mogą zająć dzieci przyklejaniem do kartonu baranka z włóczki.

Co ukrył króliczek?

Choć nie wszystkie zachodnie zwyczaje warto bezrefleksyjnie przenosić na polski grunt, poszukiwanie łakoci ukrytych przez króliczka to wyjątkowo przyjemny zwyczaj. Ukrycie czekoladowych jajek lub małych zabawek w domu i ogrodzie potrafi zająć dzieci na długie godziny. Podobnie, jak wspólne lepienie króliczków z ciasta czy masy solnej.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ