Pin It

Mało które województwo może pochwalić się tyloma ciekawymi miejscami co dolnośląskie. Można tu całą rodziną wędrować sudeckimi szlakami, odkrywać wspaniałe jaskiniowe korytarze i zamkowe komnaty czy odpoczywać, popijając wodę mineralną i wdychając czyste uzdrowiskowe powietrze. Które atrakcje nie powinny wam umknąć?

Wrocław

Wrocław to najważniejsze miasto Dolnego Śląska. Na jego poznawanie warto poświęcić nawet kilka dni, bo atrakcji jest tu bez liku! Od czego zacząć? Bez wątpienia od spaceru po wrocławskim rynku i jego okolicach. Na obszernym placu uwagę przyciąga wspaniały gotycki ratusz i piękne zabytkowe kamieniczki. Najstarsza część miasta znajduje się jednak na północny wschód od rynku i jest to Ostrów Tumski. W jego krajobrazie dominują dwie monumentalne budowle: wrocławska katedra i kościół Świętego Krzyża. Z katedralnej wieży – udostępnionej dla turystów – rozciąga się wspaniała panorama miasta.

Jednym z symboli metropolii i równocześnie nie lada atrakcją dla dzieci są… krasnoludki. Niewielkie figurki krasnali skrywają się w różnych zakątkach Wrocławia, głównie na starówce. Warto urządzić sobie spacer, którego celem będzie odnajdywanie kolejnych sympatycznych bohaterów. Jeśli macie taką możliwość, wybierzcie się do Wrocławia we wrześniu, gdy odbywa się tu Festiwal Krasnoludków. Czekają na was takie atrakcje jak parada krasnali, lepienie krasnoludków z gliny i mnóstwo konkursów.

Będąc w stolicy Dolnego Śląska, udajcie się także do jednego z największych i najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce. We wrocławskim zoo maluchy zobaczą żyrafy, wielbłądy, lemury, barwne papugi, lamy, małpy, orły i wiele innych fascynujących zwierząt. Wspaniałą atrakcją jest specjalna trasa po zoo: „Małe co nieco”, podczas której dzieci mogą samodzielnie karmić wybrane stworzenia.

Do spacerów zachęcają również zielone alejki ogrodu botanicznego i pięknego ogrodu japońskiego. Mnóstwo frajdy sprawi wam wizyta we wrocławskim aquaparku. Jedną z największych atrakcji Wrocławia jest także fontanna multimedialna. Fascynujące pokazy, odbywające się zarówno w dzień, jak i późnym wieczorem, zapierają dech w piersiach! Spośród niezliczonych muzeów na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Przyrodnicze, w którym możecie podziwiać m.in. olbrzymi szkielet wieloryba. Nie sposób pominąć też rotundy, w której wnętrzu rozpostarte jest wspaniałe dzieło: Panorama Racławicka. Ogromny obraz wywiera wrażenie na każdym, nawet na najmłodszych turystach.

Przydatne strony: www.krasnale.pl; www.zoo.wroclaw.pl; www.aquapark.wroc.pl; www.wroclawskafontanna.pl; www.muzeum-przyrodnicze.uni.wroc.pl; www.panoramaraclawicka.pl.


Planujesz wakacje z dzieckiem w tym roku? TUTAJ znajdziesz mnóstwo ciekawych ofert skierowanych dla rodzin.

vacanceselect wczesna rezerewacja


Góra Ślęża

Ślęża wznosi się na wysokość nieco ponad 700 m n.p.m. i z pozoru nie wyróżnia się niczym spośród wielu innych gór. Wystarczy jednak udać się na wędrówkę po jej terenie, aby odkryć, że miejsce to jest niezwykłe i tajemnicze. Dostrzec można kamienne kręgi i granitowe posągi, spośród których najsłynniejszy jest ten przedstawiający niedźwiedzia. Świadczą one o tym, że miejsce to było niegdyś centrum życia religijnego tutejszych plemion, które czciły słońce. Początki kultu sięgają prawdopodobnie epoki brązu.


 Kościoły pokoju: Świdnica i Jawor

Wnętrza nawet najpiękniejszych sakralnych budowli nie robią wrażenia na waszych pociechach? Z kościołami pokoju w Świdnicy i Jaworze będzie inaczej, a to dlatego, że budowle te nie mają sobie równych w całej Europie. Kościoły, które miały być wyrazem tolerancji religijnej, wzniesiono w trzech polskich miastach w XVII w., ale do dzisiaj przetrwały tylko te dwa. Z zewnątrz kościoły zachwycają szachulcową konstrukcją: na tle białych ścian wyróżniają się kwadraty z drewna. Największe emocje wzbudza jednak wnętrze budowli. Bogactwo zdobień potrafi przyprawić o zawrót głowy!

Przydatne strony: www.kosciolpokoju.pl; www.jawor.pl.


Legnica

W Legnicy skierujcie swoje kroki do palmiarni, która liczy sobie już ponad 100 lat. Jest to idealne miejsce na rodzinny spacer. Można tu odpocząć, przyglądając się egzotycznym roślinom i obserwując barwne papugi. W mieście uwagę przyciąga także wspaniały zamek, wzniesiony w XII w. i tym samym będący jedną z najstarszych warowni na ziemiach polskich.

Przydatne strony: www.palmiarnia.legnica.eu.


Henryków

Podczas wojaży po województwie dolnośląskim nie można pominąć wsi Henryków. Na jej terenie znajduje się imponujący zespół klasztorny cystersów. Swoją sławę zawdzięcza powstałej tu „Księdze henrykowskiej”. Uważa się, że w dziele tym zapisane zostało najstarsze zdanie w języku polskim. Warto przespacerować się po salach opactwa i współtworzących go zabudowaniach. Największe wrażenie wywierają zdobienia i wyposażenie Sali Purpurowej i Sali Dębowej.

Przydatne strony: www.henrykow.eu.


Lubiąż

Choć Henryków z pewnością warto zobaczyć, to jednak na miano najwspanialszego opactwa Dolnego Śląska zasługuje klasztor w Lubiążu. Jest to jeden z największych tego typu obiektów na świecie! Jego wnętrze zachwyca nawet najbardziej wybrednych turystów. Główną wizytówką opactwa jest Sala Książęca, urządzona z niezwykłym przepychem.

Przydatne strony: www.fundacjalubiaz.org.pl.


Ząbkowice Śląskie

Symbolem tego niewielkiego miasta jest… krzywa wieża. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego wieża odchylona jest od pionu o ponad 2 metry, ale tajemnica ta dodaje jej uroku. W mieście warto zobaczyć także piękny ratusz oraz ruiny zamku, którego początki sięgają XIV w. Nie lada atrakcją jest charakterystyczny czerwony budynek – dom Kauffunga, w którym obecnie mieści się Izba Pamiątek Regionalnych i… laboratorium dra Frankensteina. Warto wiedzieć, że oryginalna nazwa Ząbkowic brzmi właśnie Frankenstein.

Przydatne strony: www.krzywawieza.eu.


Złoty Stok

Miasto wzięło swoją nazwę od rud złota, wydobywanych w tym miejscu prawdopodobnie już od X w. I to właśnie nieczynna już kopalnia tego surowca jest największą atrakcją miejscowości. W podziemnych tunelach czeka na was moc atrakcji. Część drogi można pokonać łódką, zjeżdżalnią bądź pomarańczową podziemną kolejką. Zobaczycie tu laboratorium alchemika, który chcąc uzyskać eliksir długowieczności, otrzymał truciznę arszenik. Na waszej drodze pojawi się pilnujący kopalni gnom z latarnią, a największe wrażenie wywrze na was podziemny wodospad. Maluchy mogą również nauczyć się płukania złota, otrzymają też pamiątkową monetę wybitą na miejscu.

Koniecznie odwiedźcie także Średniowieczny Park Techniki. Pobyt w tym miejscu pomoże uzmysłowić maluchom, jak funkcjonował świat przed wynalezieniem elektryczności. Jedną z największych atrakcji parku jest „czołg” skonstruowany według projektu genialnego Leonarda da Vinci. Na koniec wybierzcie się również do Leśnego Parku Przygody „Skalisko”. Wspinaczka po linach i zjazd tyrolką dostarczy pokaźnej dawki adrenaliny.

Przydatne strony: www.kopalniazlota.pl; www.parktechniki.eu; www.skalisko.eu.


Kłodzko

Kłodzko jest jednym z najciekawszych miast na Dolnym Śląsku. Warto przespacerować się uliczkami starówki i przystanąć na moście św. Jana. Spoglądając na budowlę, można odnieść wrażenie, że już gdzieś ją widzieliście… Most w Kłodzku jest bardzo podobny do słynnego Mostu Karola w Pradze i – podobnie jak on – ozdobiony jest rzeźbami świętych. Główną atrakcją miasta jest twierdza, wznosząca się na wzgórzu nad miastem. Zanim zejdziecie do podziemnych tuneli, zatrzymajcie się na chwilę na górze. Z tarasu widokowego możecie podziwiać panoramę Kłodzka.

Przydatne strony: www.twierdza.klodzko.pl.


Kudowa-Zdrój

W Kudowie-Zdroju czeka na was kilka ciekawych placówek. Jedną z nich jest Muzeum Żaby, w którym gromadzone są wszelkiego rodzaju eksponaty z wizerunkiem płaza. Jest ich już ponad 3 tys.! Obowiązkowym punktem wycieczki jest Muzeum Zabawek, w którym maluchy spotkają lalki, pluszowe misie, bajkowe postaci. Interesującą propozycją na spędzenie rodzinnego popołudnia jest wizyta w Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Na terenie skansenu zobaczycie chałupy, wiatrak, kuźnię, stodołę. Wszystkie budynki utrzymane są w stylu charakterystycznym dla tych obszarów.

Przydatne strony: www.muzeum-zabawek.pl; www.skansen.kudowa.pl.


Kletno

Ta niewielka miejscowość przyciąga turystów wspaniałą Jaskinią Niedźwiedzia, jedną z najpiękniejszych w kraju. Jaskinia imponuje bogactwem form naciekowych. Dzieci mogą tu podziwiać spiczaste stalaktyty, wyrastające z ziemi stalagmity, niepowtarzalne kaskady. Maluchy dowiedzą się, że niegdyś mieszkały tu jaskiniowe niedźwiedzie – szkielet jednego z nich można zobaczyć na własne oczy. Drugą równie ciekawą atrakcją Kletna jest dawna kopalnia uranu. Podczas spaceru podziemnymi tunelami waszą uwagę przyciągną pokrywające ściany kolorowe minerały.

Przydatne strony: www.kletno.pl; www.jaskinia.pl.


Duszniki-Zdrój

W uzdrowisku możecie napić się wody mineralnej i pospacerować po parku zdrojowym.  Podczas wędrówki natraficie na dworek Fryderyka Chopina. Niegdyś odbywały się tu koncerty kompozytora. Nie bez powodu więc to właśnie w Dusznikach ma miejsce Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Koniecznie wybierzcie się do Muzeum Papiernictwa. Jest to jedna z nielicznych tego typu placówek w Europie. Ciekawość wzbudza już sam wygląd budynku, a szczególnie nietypowy drewniany dach. W środku dzieci zobaczą na własne oczy, jak czerpany jest papier.

Przydatne strony: www.muzpap.pl.


Park Narodowy Gór Stołowych

Góry Stołowe to miejsce jedyne w swoim rodzaju. Wystarczy rzut oka na płaskie jak stół wzniesienia, aby zrozumieć, skąd wzięły swoją nazwę. Najwyższym szczytem jest Szczeliniec Wielki, na który prowadzą kamienne schody. Mnóstwo frajdy sprawi wam również przeciskanie się wąskimi szczelinami, które pokrywają szczyt masywu. Po zejściu na dół w miejscowości Karłowo możecie wybrać się do parku dinozaurów.

Przydatne strony: www.pngs.com.pl; www.park-dinozaury.pl.


Bystrzyca Kłodzka

W Bystrzycy Kłodzkiej możecie pospacerować po starówce. Ciekawym zabytkiem są mury obronne z bramami i basztami. Głównym punktem zwiedzania powinno być jednak oryginalne Muzeum Filumenistyczne. Zgromadzono tu przeróżne eksponaty związane z nieceniem ognia. Na wystawach ujrzycie więc krzesiwa, zapalniczki i przede wszystkim wszelkiego rodzaju zapałki i ich kolorowe opakowania.

Przydatne strony: www.muzeum.filumenistyka.pl.


Kompleks Riese

Jeśli fascynują was pełne tajemnic miejsca, to nie możecie pominąć wizyty w obiektach wchodzących w skład kompleksu Riese. Kompleks ten składa się z tuneli, sztolni i schronów wydrążonych w Górach Sowich przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Wędrówka korytarzami będzie niezapomnianym przeżyciem zarówno dla dużych, jak i małych podróżników.

Przydatne strony: www.kompleksriese.pl.


Wałbrzych

Poznawanie Wałbrzycha rozpocząć możecie od rynku i jego okolic. Zwróćcie uwagę na dwa budynki: zadziwiający architekturą ratusz i wspaniałą kolegiatę. Wstąpcie do Muzeum w Wałbrzychu. Maluchy najbardziej zainteresują eksponaty zgromadzone w Dziale Ceramiki, gdzie zobaczą zachwycające kształtem, kolorami i starannością wykonania cuda. Równie ciekawie prezentują się skarby w Dziale Geologii. Są tu skamieniałości oraz barwne minerały i skały.

Największą atrakcją miasta i jego symbolem jest jednak jeden z najwspanialszych zamków w Polsce: zamek Książ. Już z daleka waszym oczom ukaże się monumentalna budowla, której początki sięgają już XIII w. Zamek skrywa niejedną tajemnicę. W okresie II wojny światowej budowla znajdowała się w rękach hitlerowców, którzy stworzyli pod nią sieć tuneli. Do dziś do końca nie wiadomo, jakie miało być ich przeznaczenie. Nieopodal zamku czeka na was kolejna atrakcja: palmiarnia. Możecie tu podziwiać egzotyczne gatunki roślin z całego świata.

Przydatne strony: www.muzeum.walbrzych.pl; www.ksiaz.walbrzych.pl.


Zamki: Bolków, Leśna, Kliczków, Jelenia Góra

Wojaże po województwie dolnośląskim to prawdziwa gratka dla małych i dużych wielbicieli zamków. Jest ich tu pod dostatkiem. Oprócz majestatycznego zamku Książ, warowni w Legnicy czy ruin w Ząbkowicach Śląskich, waszej uwadze nie mogą umknąć budowle w Bolkowie, Leśnej, Kliczkowie i Jeleniej Górze.

Zamek w Kliczkowie oraz zamek Czocha w Leśnej zachwycają nie tylko wspaniałą architekturą, ale również bogatym wystrojem wnętrz. Do pięknie udekorowanych komnat można oczywiście zajrzeć. Nieco inny charakter ma budowla w Bolkowie i zamek Chojnik w Jeleniej Górze. Nie ma tu królewskich sal, są surowe mury i baszty, które tworzą niezwykła atmosferę tych miejsc.

Przydatne strony: www.kliczkow.com.pl; www.zamekczocha.com; www.zamek-chojnik.cba.pl;  www.zamek-bolkow.info.pl.


Bolesławiec

To niewielkie dolnośląskie miasteczko znane jest na całym świecie. Swoją sławę zawdzięcza produktom ceramicznym, które powstają tu już od ponad 100 lat. Bolesławieckie ceramiczne talerze, kubki, miseczki, czajniki, doniczki zachwycają wspaniałym wykonaniem. Możecie je zobaczyć w Muzeum Ceramiki.

Przydatne strony: www.muzeum.boleslawiec.net.


Karkonoski Park Narodowy

W województwie dolnośląskim znajdują się dwa parki narodowe. Oprócz PN Gór Stołowych jest to również Karkonoski PN. Najwyższym wzniesieniem Karkonoszy jest Śnieżka, na której szczycie znajduje się charakterystyczny obiekt w kształcie kosmicznego spodka. Jest to obserwatorium meteorologiczne. Tuż obok niego przycupnęła drewniana kaplica św. Wawrzyńca. Niemal na sam szczyt Śnieżki można wjechać kolejką. Pamiętajcie o zabraniu cieplejszych ubrań! Jest tu o wiele chłodniej niż u podnóża, a uczucie zimna potęgują silne wiatry.

Jeśli waszym pociechom niestraszne są górskie wędrówki, udajcie się również w inne ciekawe miejsca w Karkonoszach. Wspaniale prezentują się skały o ciekawych kształtach, nazywane Pielgrzymami. Malowniczo wyglądają karkonoskie kaskady wodne: wodospad Szklarki i wodospadKamieńczyka.

Przydatne strony: www.kpnmab.pl.


Karpacz

Najpopularniejszą miejscowością w Karkonoszach jest Karpacz. Jest to nie tylko doskonała baza wypadowa w góry. Miasteczko przyciąga turystów również innymi atrakcjami. Jedną z nich jest niepowtarzalny drewniany kościół Wang, który został tu przeniesiony z dalekiej Skandynawii. Co ciekawe, świątynię wzniesiono bez użycia gwoździ! Obowiązkowym punktem wycieczki jest Muzeum Zabawek, w którym maluchy zobaczą Misia Uszatka, kolorowe lalki i ich domki. Dużą dawkę emocji dostarczy wam spacer nad ziemią w parku linowym.

Niezapomniana będzie wyprawa do sąsiedniej wsi Ścięgny. Jest tu jedno z najciekawszych miasteczek westernowych w kraju. Będziecie świadkami napadu na bank i pojedynku rewolwerowców, nauczycie się rzucać lassem, popływacie indiańskim canone, a maluchy będą mogły przejechać się na grzbiecie kucyka.

Przydatne strony: www.wang.com.pl; www.muzeumzabawek.pl; www.parklinowykarpacz.pl; www.western.com.pl.


Kowary

Odwiedziliście najciekawsze miejsca Dolnego Śląska? Nie zapomnijcie o Kowarach. Wszystko to, co zobaczyliście podczas swoich wojaży, ujrzycie tutaj… w miniaturowej wersji. W Parku Miniatur jest zamek Książ, kościół Wang, jest i Muzeum Papiernictwa w Dusznikach i wiele innych atrakcji. Ciekawą przygodą będzie także wędrówka podziemnymi tunelami kowarskiej kopalni uranu.

Przydatne strony: www.park-miniatur.com; www.sztolniekowary.com.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ