Pin It

Południowo-wschodni kraniec Polski to miejsce idealne na rodzinne wakacje. Jest tu wszystko, czego potrzeba, aby wyjazd był udany. Wszechobecna zieleń zachęca do niespiesznych spacerów i rowerowych wycieczek, a unikalne zabytki przyciągają uwagę nawet najbardziej marudnych maluchów. Gdzie warto zajrzeć?

Rzeszów

W głównym mieście województwa czekają na was nie lada atrakcje. Wędrówkę po Rzeszowie możecie rozpocząć od rynku, czyli głównego placu miasta. To właśnie tutaj znajduje się wejście do wydrążonych pod ziemią tuneli. Skąd się wzięły? Są one dowodem na to, że niegdyś na placu kwitł handel, a właściciele kupieckich stoisk przechowywali swoje dobra właśnie w położonych pod rynkiem piwnicach. Spacer korytarzami połączony z oglądaniem urządzonych tu ekspozycji sprawi ogromną frajdę całej rodzinie. Kolejnym punktem zwiedzania powinien być najważniejszy zabytek miasta, czyli zamek rodu Lubomirskich. Charakterystycznym elementem architektury budowli są narożne bastiony świadczące o tym, że zamek miał pełnić również funkcje obronne. Wycieczka po Rzeszowie byłaby niekompletna bez wizyty w Muzeum Dobranocek. Dzieci na własne oczy zobaczą oryginalne lalki, wcielające się w ich ulubione postaci z bajek. Jest tu Miś Uszatek i Miś Colargol. Taka podróż do czasów dzieciństwa spodoba się również dorosłym.

Przydatne strony: www.trasa-podziemna.erzeszow.pl; www.muzeumdobranocek.com.pl.


przyczepki rowerowe dla dziecka


 

Łańcut

Każdy, bez względu na wiek, lubi zaglądać do pełnych przepychu pałacowych i zamkowych komnat. Znajdując się w takim miejscu, można odnieść wrażenie, że cofnęliśmy się kilkaset lat wstecz. Takich emocji dostarczy wam z pewnością wizyta w jednej z najwspanialszych rezydencji magnackich w Polsce: zamku w Łańcucie. Budowla zachwyca zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Widok wspaniałych, bogato zdobionych sal zapiera dech w piersiach. Nie lada atrakcje czekają na was również w otoczeniu pałacu. Jest tu wozownia z liczną kolekcją zabytkowych powozów, z których korzystali niegdyś mieszkający w zamku arystokraci, jest tu też storczykarnia, w której ujrzeć można zachwycające kolorami kwiaty. Otaczający cały kompleks pałacowy park zachęca do spacerów i odpoczynku na łonie natury.

Przydatne strony: www.zamek-lancut.pl.


Leżajsk

W Leżajsku na gości czeka ciekawa placówka: Muzeum Ziemi Leżajskiej. Wspaniale spędzą tu czas i dorośli, i dzieci. Zapoznacie się tu z historią produkcji złotego trunku, z którego słynie miasto, czyli: piwa. W muzeum znajduje się ekspozycja wyjaśniająca, czym jest browarnictwo, jak wygląda proces powstawania napoju, jak daleko sięga jego historia. Dzieci natomiast zainteresuje wystawa dotycząca zabawkarstwa. Maluchy nie będą mogły oderwać oczu od wspaniałych zabawek, głównie drewnianych.

Przydatne strony: www.muzeum-lezajsk.pl.


Krosno

Obowiązkowym punktem wycieczki po województwie podkarpackim jest Krosno. Spacer możecie rozpocząć od urokliwego rynku. Pokaźnych rozmiarów plac otaczają zabytkowe kamieniczki, a ich charakterystycznym elementem są podcienia. Wybierzcie się na niespieszną wędrówkę uliczkami starówki. Wstąpcie do kościoła farnego: zachwyci was jego bogato zdobione wnętrze. Kolejnym punktem na trasie zwiedzania powinno być Muzeum Podkarpackie z fascynującą kolekcją lamp naftowych. Następnie skierujcie swoje kroki do Centrum Dziedzictwa Szkła. Warto wiedzieć, że Krosno to jeden z najbardziej znanych na świecie ośrodków szklarskich. W placówce zobaczycie wszelkiego rodzaju szkła, które urzekają kształtami i kolorami. Jeśli wybieracie się do Krosna na początku maja, koniecznie wybierzcie się na tutejsze lotnisko. Każdego roku odbywają się tu Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe: widok unoszących się w powietrzu kolorowych „kul” jest jedyny w swoim rodzaju!

Przydatne strony: www.muzeum.krosno.pl; www.balonynadkrosnem.pl.


Bóbrka

Jeśli zafascynowała was ekspozycja lamp naftowych w Muzeum Podkarpackim w Krośnie, mnóstwo frajdy sprawy wam również wizyta w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, niewielkiej wsi w odległości kilkunastu kilometrów od Krosna. Z pewnością nie jest to typowe muzeum. Każdy eksponat można dotknąć, a nawet… wejść na niego. Placówka znajduje się bowiem na terenie wciąż czynnej kopalni ropy naftowej, która działa już 150 lat! Na własne oczy zobaczycie tu wszelkiego rodzaju urządzenia i maszyny niezbędne do wydobycia surowca. Maluchy poznają również postać Ignacego Łukasiewicza, wynalazcy lampy naftowej.

Przydatne strony: www.bobrka.pl.


Trzcinica k. Jasła

Od niedawna województwo podkarpackie wzbogaciło się o kolejną wspaniałą atrakcję dla rodzin z dziećmi. W miejscowości Trzcinica, niedaleko Jasła, utworzony został skansen archeologiczny: Karpacka Troja. Placówka powstała w miejscu odkrycia pozostałości grodziska z epoki brązu. Wizyta w skansenie to pełna przygód wyprawa do przeszłości. Jest tu nawet specjalna salka stworzona z myślą o maluchach: Salka Małego Odkrywcy, w której dzieci z wypiekami na twarzy poznają dzieje tego regionu.

Przydatne strony: www.karpackatroja.pl.


Dukla

W Dukli zainteresuje was zespół pałacowo-parkowy z XVIII w., w którym obecnie mieści się Muzeum Historyczne. Co ciekawego w nim zobaczycie? Oglądając ekspozycje, poznacie burzliwą historię dukielskiego regionu. Jednak tym, co najbardziej zaciekawi was i wasze maluchy, będzie wystawa militariów i skansen broni ciężkiej na dziecińcu placówki. Są tu armaty, wyrzutnie, działa, a nawet czołg.

Przydatne strony: www.muzeumdukla.pl.


Odrzykoń

W niewielkim Odrzykoniu czekają na was ruiny zamku. Dzieci będą zachwycone możliwością zaglądnięcia w zamkowe korytarze i pomieszczenia, które choć pozbawione bogatego wystroju – również działają na wyobraźnię. Zamek Kamieniec, bo tak się nazywa budowla licząca sobie już ponad 650 lat, kryje w swoich wnętrzach wystawę z ciekawymi eksponatami z dawnych czasów.

Przydatne strony: www.kamieniec.eu.


Sanok

Zwiedzając południowo-wschodnią Polskę, nie sposób pominąć na swojej trasie Sanok. Co w nim niezwykłego? Znajduje się tu jeden z najciekawszych skansenów nie tylko w Polsce, ale i w Europie: Muzeum BudownictwaLudowego. Założeniem tej ciekawej placówki było przedstawienie budownictwa drewnianego typowego dla obszarów polsko-ukraińskiego pogranicza. Spacerując po terenie skansenu, natkniecie się zarówno na różnego rodzaju budynki mieszkalne, jak i gospodarcze. Jest tu kuźnia, młyn, cerkiew, a nawet ryneczek ze studnią pośrodku. Skansen możecie zwiedzać pieszo, ale maluchy z pewnością chętnie przejadą się bryczką lub wozem drabiniastym. Warto wstąpić również do Muzeum Historycznego mieszczącego się w sanockim zamku.

Przydatne strony: www.skansen.sanok.pl; www.muzeum.sanok.pl.


Przemyśl

Niedaleko granicy z Ukrainą zlokalizowane jest jedno z głównych miast województwa podkarpackiego: Przemyśl. Jakie ciekawostki czekają tu na was? Wstąpcie do znajdującej się w centrum miasta wieży zegarowej, w której działa nietypowe muzeum: Muzeum Dzwonów i Fajek. Maluchy zobaczą tu wszelkiego rodzaju dzwony, od najmniejszych do największych i dowiedzą się, jak wygląda proces ich powstawania. Równie interesująca jest ekspozycja dotycząca fajkarstwa, którym mieszkańcy miasta zajmują się już od XIX w.! Kolekcja fajek jest naprawdę imponująca, a zgromadzone tu egzemplarze zachwycają bogatymi zdobieniami. Odwiedźcie również Muzeum Historii Miasta z ciekawymi wystawami przedstawiającymi dzieje Przemyśla.

W harmonogramie wycieczki uwzględnijcie wizytę na ZamkuKazimierzowskim, którego początki sięgają XIV w. Waszej uwadze nie powinny umknąć również forty wchodzące w skład twierdzy Przemyśl. Forty otaczają pierścieniem całe miasto. Warto urządzić sobie rodzinną wycieczkę rowerową ich szlakiem.

Przydatne strony: www.muzeum.przemysl.pl; www.twierdzaprzemysl.com.


Krasiczyn

Ta niewielka miejscowość w pobliżu Przemyśla może pochwalić się wspaniałym zabytkiem: zespołem zamkowo-pałacowym, który nie ma sobie równych na Podkarpaciu, a może i w całej Polsce. Architektura zamku wzniesionego na planie kwadratu zachwyci każdego: szczególnie wyróżniają się cztery narożne baszty oraz romantyczny mostek. Uroku wspaniałej budowli dodaje otaczający ją park.

Przydatne strony: www.krasiczyn.com.pl.


Bieszczady i Jezioro Solińskie

Południowo-wschodni kraniec Polski to jeden z najpiękniejszych zakątków w kraju. Jest to doskonałe miejsce, aby wybrać się na spacer wśród zieleni, zorganizować piknik czy urządzić sobie rodzinną wycieczkę rowerową. Bieszczady to góry, które odkrywać mogą nawet najmłodsi podróżnicy. Malownicze krajobrazy pozwalają odpocząć od miejskiego zgiełku. Możecie udać się w rejs po Jeziorze Solińskim, przejść się wzdłuż zapory i zwiedzić elektrownię wodną.

Przydatne strony: www.bdpn.pl; www.solina.pl.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

1 KOMENTARZ

  1. „Największe atrakcje dla dzieci…” – Muzea i zamki??????? Z księżyca spadliście……. chyba, że macie na myśli dzieci w wieku 18 lat choć też nie wiem czy to dla nich atrakcja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ