Pin It

Dowiedz się, jak w świetle prawa przysługuje zasiłek macierzyński z sytuacji, gdy dziecko zmarło, bądź ono lub mama wymaga dłuższego pobytu w szpitalu.

Zasiłek w przypadku śmierci dziecka

Mama, która urodziła martwe dziecko lub której dziecko zmarło przed upływem 8 tygodni życia, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres 8 tygodni (tj. 56 dni) po porodzie, nie krócej jednak niż przed okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. W przypadku, gdy dziecko umrze mając więcej niż 8 tygodni, ubezpieczonej będzie przysługiwać prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.

W przypadku, gdy ubezpieczona rodzi więcej niż jedno dziecko, a jedno dziecko (lub więcej dzieci) umiera, zasiłek macierzyński przysługuje jej przez okres odpowiedni do liczby dzieci pozostałych przy życiu. Ubezpieczona zachowuje w takim przypadku prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia okresu wynikającego z liczby dzieci pozostałych przy życiu, co jest ustalone w Kodeksie pracy.


Potrzebujesz szybkiej pożyczki? Załatwisz ją w 10 min. tutaj!


 

Pobyt w szpitalu

W sytuacji, gdy dziecko wymaga opieki szpitalnej, ubezpieczona może po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego przez okres co najmniej 8 tygodni po porodzie, przerwać okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, a pozostałą jego część wykorzystać w terminie późniejszym, po wypisaniu dziecka ze szpitala.

W przypadku, gdy sama ubezpieczona wymaga opieki szpitalnej, po wykorzystaniu przez nią  zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni po porodzie, może przerwać pobieranie zasiłku macierzyńskiego, natomiast ubezpieczony – ojciec dziecka ma prawo do części zasiłku macierzyńskiego odpowiadającej okresowi pobytu ubezpieczonej w szpitalu. Łączny wymiar zasiłku macierzyńskiego wykorzystanego przez ubezpieczoną matkę dziecka i  ubezpieczonego ojca dziecka nie może jednak przekraczać wymiaru określonego przepisami Kodeksu pracy.

Aby ubezpieczony ojciec miał prawo do zasiłku za okres przerwy w pobieraniu zasiłku macierzyńskiego z powodu pobytu ubezpieczonej matki dziecka w szpitalu, wymagane są: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, zaświadczenie ze szpitala o dacie przyjęcia ubezpieczonej matki dziecka do szpitala oraz zaświadczenie o okresie przysługującego oraz wypłaconego matce dziecka zasiłku macierzyńskiego. Datę wypisania ubezpieczonej matki dziecka ze szpitala dokumentuje się zaświadczeniem wystawionym przez szpital.

Jeżeli matka chce mieć wypłacony zasiłek macierzyński za okres po wyjściu ze szpitala, przedkłada zaświadczenie płatnika zasiłku o okresie zasiłku macierzyńskiego wypłaconego ubezpieczonemu ojcu dziecka, a w przypadku ubezpieczonej będącej pracownicą, jeżeli zasiłek jest wypłacany przez ZUS, dodatkowo – zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ