Pin It

Czas trwania podstawowego wymiaru urlopu macierzyńskiego dobiega już końca, postanowiłaś jednak, że spędzisz z dzieckiem więcej czasu i zdecydujesz się na dodatkowy urlop. A co z zasiłkiem?

Zasiłek macierzyński za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, od następnego dnia po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego. Może być on również wypłacany ubezpieczonemu ojcu dziecka, w przypadku gdy ubezpieczona matka dziecka zrezygnowała z pozostałej części zasiłku macierzyńskiego (po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni), przekazując ją ojcu.

Zasiłek macierzyński przez okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje nie tylko pracownikom, korzystającym z takiego urlopu, ale również innym ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu (np. z  tytułu wykonywania umowy zlecenia, prowadzenia działalności pozarolniczej itp.), osobom pobierającym zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka w okresie urlopu wychowawczego, a także osobom pobierającym zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia.

Aby móc pobierać zasiłek w czasie trwania urlopu dodatkowego, należy najpierw wystąpić u pracodawcy z wnioskiem o udzielenie takiego urlopu. Jeżeli o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego występuje pracownik – ojciec dziecka, w przypadku gdy z urlopu macierzyńskiego korzystała matka – wymagany będzie skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.

Jeżeli zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS, to do jego wypłaty za okres dodatkowego urlopu, niezbędne będzie zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, zaświadczenie o okresie i wymiarze czasu pracy wykonywanej w czasie dodatkowego urlopu oraz zaświadczenie płatnika składek wystawione  na druku ZUS Z-3, jeżeli nie było składane wcześniej.

Osoby ubezpieczone, ale niebędące pracownikami, które chcą otrzymywać zasiłek macierzyński za dodatkowy okres, powinny złożyć pisemny wniosek przed terminem rozpoczęcia korzystania z zasiłku za ten okres, w którym ubezpieczona określi okres korzystania z zasiłku macierzyńskiego.


Potrzebujesz szybkiej pożyczki? Załatwisz ją w 10 min. tutaj!


Dodatkowy urlop połączony z pracą

Można łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy, który udzielił urlopu, w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku wysokość zasiłku macierzyńskiego ulega pomniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownica lub pracownik pracuje w czasie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Jest to to zasada, która dotyczy wyłącznie osób będących pracownikami, nie dotyczy ona ubezpieczonych niezatrudnionych.

Pracownica lub pracownik, którzy zamierzają łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu z wykonywaniem pracy u swojego pracodawcy składają pisemny wniosek, w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy, w którym wskazują wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierzają łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu z wykonywaniem pracy.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ