Pin It

Zmiany są nieodłącznym elementem każdego nowego roku. Sprawdź jak w 2015 zmieniają się przepisy dotyczące sytuacji rodzin z dziećmi.

Możliwość nadawania obcych imion

Od 2015 roku rodzice mogą nadać dzieciom rejestrowanym w Polsce obce imiona. To korzystna zmiana szczególnie dla małżeństw mieszanych i imigrantów, uzyskujących polskie obywatelstwo. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Ulga podatkowa na trzecie i każde kolejne dziecko

Z początkiem stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nowymi przepisami podatnicy, którzy zarabiają na tyle mało, że ich podatek jest niższy od ulgi nie zapłacą podatku, a pozostałą kwotę (różnicę między kwotą ulgi a podatkiem) otrzymają z budżetu państwa. Ponadto nowelizacja zwiększa o 20 proc. kwotę ulgi na trzecie i każde kolejne dziecko.

Zgodnie z ustawą ulga na trzecie dziecko wzrasta z 1.668,12 zł do 2.000,04 zł rocznie. Na każde kolejne dziecko roczna kwota odliczenia rośnie z 2.224,08 zł do 2.700 zł. Oznacza to, że rodziny wychowujące dzieci będą mogły odliczyć maksymalnie w zeznaniu podatkowym: 1.112,04 zł (jedno dziecko), 2.224,08 zł (dwoje dzieci), 4.224,12 zł (troje dzieci) i 6.924,12 zł (czworo dzieci). Z ulgi będą mogli skorzystać podatnicy rozliczający się według skali podatkowej. Odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim.


Jesteś w trakcie przygotowywania wyprawki dla mającego przyjść na świat maluszka? TUTAJ znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.

WYPRAWKA DLA NIEMOWLAKA


 

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny

Od 1 stycznia 2015 r. rodziny wielodzietne, niezależnie od osiąganych dochodów, mogą wystąpić o Kartę Dużej Rodziny. Jest to dokument zapewniający specjalne uprawnienia rodzinom, w których rodzic (rodzice) lub małżonkowie rodziców wychowują co najmniej troje dzieci do 18. roku życia, a w przypadku dzieci uczących się lub studiujących – poniżej 25 lat. Dzieci spełniające te kryteria zachowają uprawnienia m.in. w przypadku ukończenia przez jedno z rodzeństwa 25. roku życia. Rodzinom posiadającym dzieci o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności karta będzie przyznawana bez względu na ich wiek. Do otrzymania karty są też uprawnieni rodzice zastępczy i osoby prowadzące rodzinne domy dziecka.

Dokument jest wydawany bezpłatnie na czas nieokreślony przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Karta uprawnia do zniżek m.in. w niektórych muzeach, rezerwatach przyrody i obiektach rekreacyjno-sportowych, a także w opłatach paszportowych. Posiadacze dokumentu są też uprawnieni do ulg na przejazdy koleją – 37-proc. na bilety jednorazowe i 49-proc. na miesięczne. Karta umożliwia także bezpłatny wstęp do parków narodowych. Uprawnienia dla posiadaczy kart mogą przyznawać także jednostki podległe samorządom oraz przedsiębiorstwa prywatne. Podmioty oferujące zniżki mogą posługiwać się znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.

Wyższy zasiłek pielęgnacyjny na dzieci

Od 1 stycznia 2015 r. świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie o 200 zł. Do 31 grudnia 2015 będzie ono wynosić 1200 zł. Świadczenie to przysługuje rodzicom dzieci niepełnosprawnych, którzy zrezygnowali z pracy, aby opiekować się dzieckiem.

Zmiany w przyznawaniu specjalnego zasiłku opiekuńczego

Od 1 stycznia 2015 r. wniosek o przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego będą mogły złożyć osoby, które w ogóle nie podjęły się zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej ze względu na sprawowanie stałej opieki nad osobą niepełnosprawną. Do tej pory świadczenie mogły otrzymać wyłącznie osoby, które zrezygnowały z zatrudnienia w calu sprawowania opieki.

Specjalny zasiłek opiekuńczy wynosi 520 zł miesięcznie. O przyznaniu prawa do zasiłku decyduje kryterium dochodowe – łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na 1 osobę nie może przekraczać kwoty 664 zł.

Zmiany w zasiłku macierzyńskim

W 2015 r. ma zniknąć luka w prawie, która umożliwia kobietom w ciąży uzyskanie wysokiego zasiłku macierzyńskiego wraz z rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej tuż przed porodem.

Aktualnie wystarczy zarejestrować działalność gospodarczą nawet miesiąc przed porodem i opłacić jedną, najwyższą składkę chorobową (ok. 3,5 tys. zł), aby przez rok otrzymywać zasiłek macierzyński w wysokości ok. 6 tys. zł. W październiku 2014 do Sejmu wpłynął projekt ustawy mający zmienić tę sytuację.

Zgodnie z nowymi zasadami wysokość zasiłku macierzyńskiego przy prowadzeniu własnej działalności będzie uzależniona od czasu opłacania składek oraz ich kwoty. Aby otrzymać maksymalnie wysoki zasiłek, składki w wysokości 3,5 tys. zł będą musiały być opłacane przez cały rok. Jeśli kobieta przed porodem opłaci tylko jedną składkę, wtedy otrzyma minimum świadczenia powiększonego o 1/12 nadwyżki z tytułu opłacenia maksymalnych składek. Zamiast 6 tys. zł otrzyma wówczas niespełna 2 tys. zł.

Aktualnie projekt jest po pierwszym czytaniu i znajduje się w fazie konsultacji.

Doula oficjalnym zawodem

Wraz z nowym rokiem doula (asystentka kobiety w czasie ciąży i porodu) została oficjalnie uznanym zawodem. Reguluje to rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania.

źródło: money.pl, sejm.gov.pl, doula.org.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ