Pin It

Czas po urodzeniu dziecka to dobry moment na życiowy remanent. Wiele mam decyduje się na rewizję swoich życiowych aspiracji. Jednym z jej „narzędzi” może być zmiana zawodu.

Przed urodzeniem dziecka wiele kobiet czuje, że wciąż „dopiero się rozkręcają”. Czasem oznacza to pracę daleką od tej wymarzonej. Wraz z urodzeniem dziecka zaczyna do nas docierać, że prawdziwe życie naprawdę się zaczęło i nie możemy dłużej odkładać decyzji o znalezieniu wymarzonego zatrudnienia. Niekiedy powody przebranżowienia są bardziej prozaiczne – dotychczasowej pracy nie da się pogodzić z wychowywaniem dzieci lub wynagrodzenie nie wystarcza na utrzymanie rodziny.

Praca marzeń

Pytania, jakie warto sobie zadać, to: co mnie najbardziej interesuje? Co wydaje się oczywiste? Co jest dla mnie najłatwiejsze? Czasem pytania te pozwalają „dokopać się” do dawno uśpionych pragnień; innym razem odpowiedź jest na wyciągnięcie ręki. Kolejne kwestie, to – jakie środowisko pracy mnie męczy, a jakie dodaje skrzydeł, czy potrzebuję ciągłego kontaktu z ludźmi czy jestem samotnikiem, co najbardziej cenię w pracy? Liczy się tu szczerość, bez której zamiast życiowej rewolucji możemy uwikłać się w kolejne zajęcie nieprzynoszące satysfakcji. Część z nas gdy zdaje sobie sprawę z tego, co chciałaby robić, okazuje się być sparaliżowana strachem przed zmianą. Czy te kilka miesięcy lub lat niepokoju są warte porzucenia dotychczasowej pracy? Obawa przed nowymi wyzwaniami jest naturalna, ale dobre przygotowanie się do życiowej rewolucji pomaga ją zmniejszyć. W sytuacji idealnej mogą to być np. oszczędności, pozwalające przetrwać pierwsze kilka miesięcy spędzonych na doszkalaniu się, poszukiwaniu nowej pracy czy zakładaniu własnej firmy. Jeśli nie mamy żadnego wsparcia, być może strach przed zmianą wcale nie jest irracjonalny idobrze byłoby najpierw przygotować się praktycznie na to, co nas czeka, np. wypisując na kartce wydatki, jakie musimy ponieść i zastanawiając się nad sposobami ich finansowania. Oszczędności, dofinansowanie, a może kredyt? Dobrym pomysłem jest wypisanie swoich mocnych stron i umiejętności, a następnie porównanie ich z umiejętnościami, jakie potrzebne są na wymarzonym stanowisku. Te, których nam brakuje możemy zdobyć na kursie czy szkoleniu.

EWA CHODAKOWSKA ćwiczenia

Powrót do szkoły

Obecnie trwa dość dobry okres dla osób, chcących zmienić lub podnieść kwalifikacje. W urzędach pracy jest sporo propozycji szkoleń – zarówno z zakresu tzw. kompetencji miękkich (odporność na stres, prezencja, umiejętność współpracy w grupie itp.), jak i tych przydatnych w konkretnym zawodzie. Kursy organizują też prywatne i państwowe szkoły i uczelnie, kluby zrzeszające kobiety, kluby mam. Ceny mocno się wahają, ale da się również znaleźć sporo szkoleń bezpłatnych, a nawet dofinansowanych z urzędu pracy. Warto też rozwijać się na własną rękę, co czasem jest cenniejsze, niż uczestnictwo w długim kursie. Jeśli wiemy już, jakich umiejętności nam brakuje lub jaką dziedzinę chciałybyśmy lepiej poznać, możemy zgłosić się na staż lub wolontariat. Pozwala to poznać rynek, wyrobić kontakty, podszkolić się i zobaczyć, czy faktycznie sprawdzamy się na danym stanowisku. W dzisiejszych czasach wiele umiejętności można też zdobyć dzięki internetowym kursom, filmom i poradnikom zamieszczonym on-line. Warto też odwiedzać branżowe fora – być może ktoś odpowie na nasze pytania, znajdziemy w okolicy ciekawy kurs lub przynajmniej lepiej poznamy branżę, co pomoże nam realniej wybrać przyszły zawód?

Skąd wziąć pieniądze?

Osoby, które już wiedzą, co chcą robić i wybierają założenie własnej firmy, stają często przed problemem braku funduszy. Na szczęście i tu jest sporo możliwości. Poza wspomnianymi już dofinansowaniami z urzędu pracy są też środki gmin i dzielnic, izb gospodarczych, fundusze unijne czy strony crowfundingowe, na których możemy namówić internautów do zainwestowania w nasz pomysł. Studentki mogą zgłosić się do Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, które wspierają najciekawsze pomysły. Wreszcie są konkursy –  np. Newsweek, Kobieta Biznesu, Kobieta Przedsiębiorcza, Aktywność Kobiet, Pomysł na biznes, Pomysł na firmę i wiele innych.

Zawody dla mam

Wciąż nie wiesz, co chciałabyś robić? Spokojnie, mamy podpowiedź. Amerykański „Forbes” opublikował ostatnio listę dziesięciu zawodów idealnych dla młodych mam. Pierwsze miejsce zajmuje coach – mamy, które musiały same zmienić swoje życie, a na co dzień umieją pomagać rodzinie, wiedzą, jak wydobyć z innych ich potencjał i zachęcić ich do działania. Dodatkowym plusem są nieregularne i dowolne godziny pracy. Kursów można szukać na wydziałach psychologicznych uniwersytetów, w prywatnych szkołach i w International Coaching Community. Drugi pomysł „Forbesa” na nowe życie to… homeopatia, aromaterapia lub medycyna naturalna. Tu również mamy dowolne godziny pracy, a żeby zostać takim lekarzem trzeba przejść krótsze szkolenie, niż to, jakie stoi przed tradycyjnym doktorem. Istnieje wiele prywatnych szkół kształcących w tych kierunkach. Kolejny zawód to projektant wnętrz – kilkumiesięczne lub dwuletnie kursy są organizowane w każdym większym mieście, a – jak przewiduje „Forbes” – zapotrzebowanie na projektantów wzrośnie w ciągu najbliższych lat o 19%. Kolejne zawody nie wymagające pracy od rana do wieczora poza domem i dające swobodę to: analityk rynków finansowych, menadżer farmy organicznej i producent organicznych kosmetyków, architekt krajobrazu i konsultant laktacyjny. Ten ostatni zawód to zresztą jeden z wielu wymarzonych dla mam, nawet tych posiadających dużo dzieci. Takie osoby sprawdzą się też jako instruktor noszenia dzieci w chustach, przedszkolanka, instruktorka zajęć dla dzieci czy organizatorka warsztatów dla mam.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ